Hemoroidy jako guzki krwawnicze występują u każdego człowieka i pełnią ważną funkcję- ułatwiają wypróżnianie się i kontrolowanie oddawania gazów. Niestety, czasem może dojść w ich obrębie do stanu zapalnego, wówczas może pojawiać się ból, a nawet krwawienie. Guzki, stają się wówczas obrzękniętymi i przekrwionymi splotami żylnymi, które mogą swędzieć. Możemy wyróżnić wewnętrzne oraz zewnętrzne hemoroidy – jak wyglądają takie guzki? Tak naprawdę można zaobserwować tylko te zewnętrzne, pokrywają one skórę w okolicy odbytu i przypominają coś w rodzaju krost lub schorzeń skórnych. Wewnętrznych hemoroidów raczej nie uda się zobaczyć, jedynie konkretne objawy mogą świadczyć o tym, że doszło do stanu zapalnego w obrębie guzków.
Kiedy należy zareagować?
Na pewno powinna nas zaniepokoić krew z odbytu, która może się pojawić w momencie wypróżniania się. Nieprzyjemne swędzenie również skłania nas do tego, aby udać się do lekarza od hemoroidów, czyli tak naprawdę do lekarza pierwszego kontaktu. Sprawy nie powinniśmy bagatelizować, ale też warto wiedzieć o tym, że wiele produktów do leczenia hemoroidów można znaleźć w aptece bez recepty. Może to być maść na hemoroidy lub czopki, które mogą mieć działanie przeciwzapalne, a także przeciwbakteryjne oraz zmniejszające obrzęk. Czopki na hemoroidy pomogą wzmocnić naczynia krwionośne, uszczelnić je i będą odpowiednie już zaraz po zdiagnozowaniu problemu. Preparaty te są dostępne bez recepty głównie ze względu na fakt, że są oparte o ziołowe ekstrakty i wyciągi.
A jakie są domowe sposoby na hemoroidy?
Bardzo często z hemoroidami można poradzić sobie samemu, stosując terapię ziołową, a także domowe sposoby, które mogą zmniejszyć stan zapalny w obrębie guzków. Wobec tego, co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Przede wszystkim ważna jest pewna konsekwencja w działaniu- terapię domową trzeba przeprowadzać regularnie przez dłuższy czas. Pierwszym sposobem jest wykonywanie nasiadówek ziołowych w letniej wodzie. Do wody powinniśmy dodać zaparzone zioła, takie jak szałwia, kora kasztanowca lub też rumianek. Taką nasiadówkę należy regularnie wykonywać przez około kwadrans. Uzupełnieniem mogą być ciepłe kąpiele, w takim przypadku należy stosować lecznicze, naturalne olejki eteryczne. Kilka kropel takiego olejku należy wlać do wanny. Może to być olejek z lawendy lub rozmarynu- ważne, aby miał właściwości przeciwzapalne. Alternatywę stanowi przemywanie obolałych miejsc wacikiem nasączonym wywarem ziołowym, a nawet zwykłą torebką z zaparzonej, ziołowej herbaty. Może to przynieść ukojenie i zmniejszyć bolesność oraz świąd. Na bolące miejsca można też stosować okłady.
Zdecydowanie najbardziej skutecznym sposobem walki z hemoroidami jest połączenie domowych metod ze stosowaniem dedykowanych na hemoroidy środków z apteki, takich jak maść czy czopki. Przy takiej kuracji szybko odczujemy ulgę, a dolegliwości na pewno staną się mniej dotkliwe. Im szybciej podejmiemy kurację, tym szybciej możemy liczyć na całkowity powrót do zdrowia.