Skip links

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

#WYZWANIE100 – INFORMACJE I ODPOWIEDZI

 1. Kto jest organizatorem akcji?

Organizatorem akcji jest Razem Wygramy – Fundacja Wspierania

 1. Czy aby wziąć udział w akcji, muszę być zameldowana we Wrocławiu?

Kobieta, która chce zgłosić się do Wyzwania100 nie musi być zameldowana we Wrocławiu. Pod uwagę brany jest adres aktualnego zamieszkania.

 1. Czy mogę na ten sam adres zarejestrować kilka zgłoszeń?

Tak, pod warunkiem, że kobiety mieszkające pod jednym adresem (np. matka i córka) spełniają warunki uczestnictwa w Wyzwaniu100.

 1. Czy wiek kwalifikujący mnie do udziału w akcji jest określany dokładną datą urodzenia czy tylko rokiem urodzenia?

Wiek kwalifikujący kobietę do udziału w akcji jest określony rokiem urodzenia. Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1958 a 1993  mogą przebadać się bezpłatnie w ramach akcji.

 1. W jaki sposób się zarejestrować?

Rejestracja odbywa się poprzez formularz na stronie https://wyzwanie100.pl/zgloszenie-formularz/, gdzie należy podać swoje imię, nazwisko, adres, numer PESEL, adres e-mail, numer telefonu, zaakceptować konieczne zgody i kliknąć przycisk „Wyślij zgłoszenie”. Po zakończeniu rejestracji można wykonać również krótką ankietę, która posłuży do celów naukowych.

 1. Jak przechowywać wymaz?

Wymaz należy przechowywać temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, w opakowaniu fabrycznym od producenta (w którym otrzymała Pani zestaw).

 1. Czy dzień cyklu ma znaczenie dla pobrania prawidłowego wymazu?

Wymaz nie może być pobrany podczas menstruacji.

 1. Czy będę musiała ponieść jakiekolwiek koszty?

Akcja jest całkowicie darmowa. Koszty związane z zakupem zestawów i przesyłką kurierską oraz oceną medyczną wymazów ponosi organizator.

 1. Czy ewentualne infekcje i przyjmowane dopochwowo leki dyskwalifikują mnie z udziału w badaniu?

Przed wykonaniem badania należy wyleczyć istniejącą infekcję, zaś wymazy pobrać co najmniej dwa dni po zaprzestaniu stosowania leków dopochwowych.

 1. Jak dowiem się, że wynik jest już gotowy?

Informację o tym, że wynik jest gotowy do odbioru otrzyma Pani drogą e-mailową.

Wynik będzie można odebrać również w Laboratorium Cellgen przy ul. Piwnej 13 we Wrocławiu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-16:00.

 1. Co będzie zawierał wynik?/Jakich informacji dostarczy mi wynik i jakie kroki powinnam podjąć w następnej kolejności?

Wynik będzie zawierał informację, czy jest Pani nosicielką wirusa HPV wraz ze wskazaniami, co należy uczynić w przypadku, kiedy wynik jest dodatni. Ważne, aby pamiętała Pani, że testu na obecność wirusa HPV nie oznacza choroby, jest jedynie wskazaniem do częstszych badań!

 1. Czy przebyte porody mają znaczenie dla badania?

Przebyte porody nie maja wpływu na wynik badania.

 1. Czy wymaz można pobrać w trakcie miesiączki?

Wymazu nie można pobrać w trakcie miesiączki.

 1. Czy dopochwowa antykoncepcja hormonalna ma wpływ na wynik badania? Czy jeśli ją stosuję, mogę pobrać wymaz w dowolnym dniu cyklu?

Stosowanie przez Panią dopochwowych środków antykoncepcyjnych, prezerwatyw oraz środków nawilżających na bazie wody nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania.

 1. Czy mogę pobrać wymaz po przebytej menopauzie lub w jej trakcie?

Tak, badanie jest dedykowanie dla kobiet do 60 roku życia.

 1. Jak skontaktować się z kurierem?

W celu dostarczenia przesyłki, kurier sam będzie się z Panią kontaktował na numer telefonu wskazany w zgłoszeniu. Natomiast, aby zamówić kuriera po odbiór pobranego wymazu należy zadzwonić pod numer: 71 359 20 09 lub 693 024 035.

 1. Jak zapakować paczkę dla kuriera?

Pobrany wymaz wraz ze zgodą na wykonanie badania należy spakować do zaadresowanej na Centrum Patologii Molekularnej koperty, zakleić ją i skontaktować się z kurierem.

 1. Co jeśli nie będzie mnie w domu, kiedy przyjedzie kurier?

Kurier przed dostarczeniem paczki będzie się z Panią kontaktował w celu ustalenia dogodnego dla Pani terminu przekazania przesyłki.

 1. Ile mam czasu na pobranie wymazu i jego wysyłkę od momentu otrzymania zestawu?

Ze względu na ograniczony czas trwania akcji, powinna Pani pobrać wymaz i odesłać zestaw w ciągu 10 dni od momentu jego otrzymania.

 1. Czy kobiety, które szczepiły się przeciwko HPV również mogą wziąć udział w projekcie?

Kobiety szczepione przeciwko wirusowi HPV mogą wziąć udział w badaniu, ponieważ szczepionka nie chroni przed wszystkimi typami wirusa.

 1. Ile będę czekała na dostarczenie zestawu od momentu zgłoszenia się do akcji?

Kurier skontaktuje się z Panią do 7 dni roboczych od momentu wysłania zgłoszenia. Organizator zastrzega sobie jednak prawo do wydłużenia tego czasu do 14 dni roboczych w przypadku dużej ilości zgłoszeń.

 1. Jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi od 4 do 6 tygodni.

 1. Czy pobrany przeze mnie materiał będzie bezpieczny w transporcie?

Jeżeli pobrany wymaz zostanie pobrany  i zapakowany zgodnie z instrukcją przedstawioną na załączonej w kopercie ulotce, będzie bezpieczny w transporcie.

 1. W jaki sposób mogę odebrać wynik badania?

Każda z kobiet, która weźmie udział w badaniu, otrzyma wynik na podany podczas zgłoszenia adres e-mail lub będzie mogła odebrać go osobiście w Laboratorium Cellgen przy ul. Piwnej 13 we Wrocław. Laboratorium otwarte jest codziennie w godzinach 10:00-16:00.

 1. Jak prawidłowo pobrać wymaz?

KLIKNIJ I ZOBACZ JAK POBRAĆ WYMAZ

 1. Do kiedy trwa akcja?

Do 20 maja przyjmowane są zgłoszenia w ramach akcji Wyzwanie100. Organizator zastrzega sobie prawo do jej skrócenia w przypadku szybszego wyczerpania się zestawów do samopobrana.

 1. Gdzie mogę dzwonić lub pisać, jeśli mam pytania dotyczące akcji?

Pytania dotyczące akcji prosimy kierować na adres e-mial: kontakt@wyzwanie100.pl/fundacja@razemwygramy.pl lub pod numerem telefonu: 717575256 pomiędzy 10:00 a 15:00.

 1. Czy samo badanie w kierunku HPV wystarczy, czy muszę robić dodatkowo cytologię?

Badanie w kierunku obecności wirusa HPV jest pewnego rodzaju uzupełnieniem do badania cytologicznego. Nadal podstawowym badaniem w poszukiwania zmian przednowotworowych czy nowotworu jest cytologia. Kobiety z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa HPV powinny być poddane częstszej bądź poszerzonej diagnostyce. Otrzymają od nas szczegółowe zalecenia.